Euro 2012: Romania-Bosnia 3-0

0
8

EURO 2012 Logo

Cu doar cinci puncte dupa cinci partide Romania nu-si mai permitea inca un pas gresit in fata Bosniei, echipa care ne-a invins in primavara, la Zenica, cu 2-1. Orice alt rezultat in afara de victorie insemna scoaterea Romaniei din lupta pentru calificarea la Campionatul European.

Razvan Lucescu a primit cateva lovituri inaintea meciului cu Bosnia, cea mai grea fiind retragerea capitanului Cristian Chivu. Iar cel care trebuia sa-l inlocuiasca pe Chivu, Dorin Goian, s-a accidentat, asa ca Lucescu a fost nevoit sa-l titularizeze pe Paul Papp. In atac, selectionerul s-a bazat pe acelasi cuplu de la Zenica, Mutu – Marica.

De zece minute au avut nevoie “tricolorii” sa puna in pericol poarta lui Hasagic, sutul lui Muresan, de la 25 de metri, fiind retinut de portarul bosniac. Hasagic a avut o interventie foarte buna in minutul 30, cand a respins in transversala sutul lui Sanmartean.

In minutul 37, Razvan Rat a centrat de pe partea stanga si Adrian Mutu a deschis scorul cu un sut din 8 metri. Dupa doar trei minute, Rat a centrat din nou foarte bine de pe partea stanga, iar la finalizare a aparut acum Ciprian Marica, acesta trimitand mingea in poarta din cinci metri.

Gabi Torje a ratat de doua ori singur cu portarul intr-un singur minut, insa Marica nu a facut acelasi lucru si a dus scorul la 3-0, in minutul 55, cu o scarita de toata frumusetea. Bosniacii au avut si ei o ocazie in minutul 73, si ea venita dintr-un offside, sutul trimis pe coltul scurt de Misimovic fiind respins de Tatarusanu.

Portarul Romaniei a avut o noua interventie foarte buna in minutul 85, cand a iesit din poarta si a respins mingea din fata lui Ibisevic. Finalul partidei nu i-a prins in teren pe Mutu si Marica, acestia fiind inlocuiti cu Surdu si Alexe. Ei si-au facut datoria cu varf si indesat in cel mai bun meci facut de Romania in mandatul lui Lucescu. In prelunguri, Cristi Sapunaru a ratat sansa golului patru dupa ce nu a reusit sa transforme o lovitura de la 11 metri.

Filmul meciului

Min. 10: Muresan executa bine o lovitura libera de la 25 de metri, insa Hasagic este la post;
MIn. 30: Mare ocazie pentru Romania! Sanmartean trimite in transversala, dupa o actiune personala;
Min. 37: GOL Romania! Rat centreaza de pe partea stanga si Mutu marcheaza cu stangul din opt metri;
Min. 40: GOL Romania! Rat centreaza de pe partea stanga si Marica trimite mingea in poarta din 5 metri;
Min. 53: Mare ocazie pentru Romania! Troje scapa singur cu Hasagic, insa nu reuseste sa inscrie;
Min. 54: Mare ocazie pentru Romania! Troje e din nou singur cu Hasagic si rateaza din nou;
Min. 55: GOL Romania! Marica scapa singur cu Hasagic si marcheaza cu un lob;

Romania – Bosnia 3-0 (2-0)
Stadion: “Valentin Stanescu” – Bucuresti
Marcatori: Mutu ’37, Marica ’40, ’55
Cartonase galbene: Torje ’68, Sapunaru ’72, Surdu ’90 / Stilic ’77

Romania: Tatarusanu – Sapunaru, Tamas, Papp, Rat – Torje, Muresan, Bourceanu, Sanmartean (Tanase ’63) – Marica (Alexe ’87), Mutu (Surdu ’83)
Rezerve neutilizate: Pantilimon, Gardos, Latovlevici, Giurgiu
Antrenor: Razvan Lucescu

Bosnia: Hasagic – Lulic, Spahic, Mravac, Mujdza – Rahimic, Medunjanin (Ibisevic ’46) – Pjanic, Misimovic, Ibricic (Stilic ’64) – Dzeko (Muslimovic ’64)
Rezerve neutilizate: Sehic, Maletic, Pandza, Besic
Antrenor: Safet Susic

Arbitru: Jonas Eriksson; Asistenti: Stefan Wittberg si Daniel Warnmark (toti din Suedia)
Arbitru de rezerva: Markus Strombergsson (Suedia)