Simona Halep in sferturile de finala la US Open

0
5

Simona Halep

Simona Halep, a doua favorită, s-a calificat, luni, în premieră, în sferturile de finală ale turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, după ce a învins-o pe germanca Sabine Lisicki, cap de serie numărul 24, cu 6-7 (6), 7-5, 6-2, la arenele Flushing Meadows din New York.

Halep s-a impus după două ore și 38 de minute de joc, după ce a avut nevoie de îngrijiri medicale, însă a luptat pentru fiecare minge și a reușit în cele din urmă să obțină victoria, chiar dacă nu a făcut un meci foarte bun contra unei jucătoare care deține recordurile pentru cel mai puternic serviciu și cei mai mulți ași într-un meci.

Lisicki a condus în primul set cu 4-2, dar Halep a revenit și a ratat o minge de set la 5-4 în favoarea sa. Cele două au ajuns în tiebreak, Simona a condus cu 5-3 și 6-5, dar a ratat și această a dpua minge de set, germanca luând prima manșă cu 8-6.

Halep a început cu stângul setul al doilea, pierzându-și serviciul, dar ambele jucătoare s-au simțit mai confortabil când a servit adversara. La 2-2, după patru break-uri, Halep a reușit să își facă serviciul, iar apoi s-a desprins la 4-2. La 5-3 în favoarea sa, după alte două break-uri, românca nu a reușit să închidă setul, iar Lisicki a restabilit egalitatea, 5-5. Halep a preluat din nou conducerea și a reușit să egaleze la seturi, după un ghem câștigat contra serviciului (7-5), potrivit Agerpres.ro

Hai Simona Halep capul sus, suntem mandrii ca am ajuns in sferturile de finala la US Open.

Radio Noise Romania este alaturi de tine noi ne auto finantam din publicitatea de pe site dar 70% din cititori au AdBlock si am ales sa avem si link donatii, si tu ne poti sustine aceasta initiativa