Simona Halep in sferturile de finala la US Open

Simona Halep

Simona Halep, a doua favorită, s-a calificat, luni, în premieră, în sferturile de finală ale turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, după ce a învins-o pe germanca Sabine Lisicki, cap de serie numărul 24, cu 6-7 (6), 7-5, 6-2, la arenele Flushing Meadows din New York.

Halep s-a impus după două ore și 38 de minute de joc, după ce a avut nevoie de îngrijiri medicale, însă a luptat pentru fiecare minge și a reușit în cele din urmă să obțină victoria, chiar dacă nu a făcut un meci foarte bun contra unei jucătoare care deține recordurile pentru cel mai puternic serviciu și cei mai mulți ași într-un meci.

Lisicki a condus în primul set cu 4-2, dar Halep a revenit și a ratat o minge de set la 5-4 în favoarea sa. Cele două au ajuns în tiebreak, Simona a condus cu 5-3 și 6-5, dar a ratat și această a dpua minge de set, germanca luând prima manșă cu 8-6.

Halep a început cu stângul setul al doilea, pierzându-și serviciul, dar ambele jucătoare s-au simțit mai confortabil când a servit adversara. La 2-2, după patru break-uri, Halep a reușit să își facă serviciul, iar apoi s-a desprins la 4-2. La 5-3 în favoarea sa, după alte două break-uri, românca nu a reușit să închidă setul, iar Lisicki a restabilit egalitatea, 5-5. Halep a preluat din nou conducerea și a reușit să egaleze la seturi, după un ghem câștigat contra serviciului (7-5), potrivit Agerpres.ro

Hai Simona Halep capul sus, suntem mandrii ca am ajuns in sferturile de finala la US Open.

Daca ti-a placut arata-le si prietenilor tai:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on StumbleUponShare on RedditPrint this pageEmail this to someone