U Cluj – Dinamo, scor 0-0

0
2

U Cluj

Dinamo s-a asigurat că rămâne pe primul loc în Liga I şi după etapa a 12-a, în urma remizei, scor 0-0, obţinute pe terenul Universităţii Cluj.

În schimb, „şepcile roşii” au ratat ocazia de a urca, cel puţin pentru moment pe poziţia a doua şi se află pe locul 4, cu 22 de puncte, cinci mai puţine decât liderul.

Gazdele au dominat prima parte a întâlnirii şi ar fi putut trece în avantaj încă din debut, când Bălgrădean a scos de sub bară şutul de la 20 de metri al lui Cojocnean şi reluarea acrobatică a lui Abdrudan, în urma unui corner.

Ionuţ Badea a fost însă nevoit să facă două schimbări în decurs de numai zece minute, Grecu şi înlocuitorul său, Mendy, părăsind terenul accidentaţi de acelaşi jucător dinamovist, Laurenţiu Rus. Primul s-a ales cu arcada spartă, în timp ce senegalezul a fost luat cu slavarea şi transportat la spital.

După ce le-a produs daune de efectiv clujenior, Rus a fost aproape să le dea şi gol, fundaşul dreapta al alb-roşilor irosind cea mai bună şansă a echipei lui Cibotariu în prima parte, când a tras pe lângă, din unghi.

Meciul a avut un ritm decent şi după pauză, însă de această dată Dinamo a fost cea care a controlat ostilităţile, iar Dănciulescu a avut marea ocazie de a marca, în minutul 54, când a reluat din cădere pasa lui Niculae, dar Marius Popa a intervenit providenţial şi a respins în corner.

Clujenii au avut şi ei şansa lor, dar Tony, abia intrat pe teren, a tras pe centrul porţii de la marginea careului, ultima oportunitate de a înscrie aparţinându-i lui Marius Niculae, al cărui şut a trecut puţin pe lângă vinclu cu şapte minute înainte de final, citeaza Antena3.

U Cluj: M. Popa – Unguruşan, Szukala, Abrudan, Grecu (Mendy 28, Nasser 37) – L. Marinescu, Boştină, Păcurar – Cojocnean, Cl. Niculescu (Tony 56), Ad. Cristea

Dinamo: Bălgrădean – Scarlatache, Luchin, Dr. Grigore, Diabate – L. Rus, D. Kone, C. Munteanu, Alexe (Păun 69) – Dănciulescu (L. Ganea 88), M. Niculae.

Radio Noise Romania este alaturi de tine noi ne auto finantam din publicitatea de pe site dar 70% din cititori au AdBlock si am ales sa avem si link donatii, si tu ne poti sustine aceasta initiativa

De acum esti la curent cu tot ce se intampla aplicatia Stirile Radio Noise Romania este in Magazin Play (Google Play) Stirile Radio Noise Romania in Magazin Play