La MWC 2015, în cadrul unui eveniment, Deutsche Telekom și partenerii săi au prezentat viteza internetului 5G ce va duce internetul mobil către un alt nivel.
Ce este 5G? Un nou stardard ce va oferii clienților viteze la internetul mobil de 100 de ori în comparație cu internetul mobil actual. Iar operatorii vor putea furniza servicii integrate doar prin intermediul rețelelor mobile de date.
“Lumea devine din ce în ce mai conectată, aproape toate device-urile vor comunica între ele, iar tehnologia 5G va reprezenta suportul ca lucrul acesta să se întâmple. Cu tehnologia 5G vom crea un nou standard pentru comunicații ce va reprezenta un limbaj global comun, pentru că în comunicații nu există granițe”, a declarat Bruno Jacobseuerborn, Chief Technology Officer al Deutsche Telekom și președinte al Next Generation Mobile Networks.
Viteza atinsă pentru primele dispozitive 5G prezentate la Mobile World Congress a fost de 5Gbps în condiții de laborator ceea înseamă o viteză de 34 de ori mai mare în comparație cu tehnologia 4G și de 17 ori mai mare în comparație cu upgrade-ul 4G Plus, ne informeaza Economica.net






