Europa League: CFR Cluj – Inter Milano, scor final 0-3

0
22

Europa League logo

Campioana României spera la o minune înaintea întâlnirii de joi, din Gruia, cu Inter Milano, după ce în meciul tur a fost învinsă de formaţia lui Cristian Chivu cu 2-0.

CFR Cluj nu numai că nu a reuşit să întoarcă rezultatul, dar nici măcar nu a „perforat” poarta lui Handanovici în dubla manşă cu „nerazzurri”, care au încheiat ecuaţia calificării încă dinainte de pauza din Gruia.

Inter Milano a marcat de două ori în prima repriză, Guarin reuşind o dublă care i-a scutit de orice emoţie pe italieni, în condiţiile în care CFR avea de acum nevoie de cinci goluri, fără să mai primească vreunul, pentru a întoarce rezultatul.

Dacă primul gol al Interului, marcat de Guarin în minutul 22, a fost suspect de ofsaid, cel de-al doilea, venit în minutul 45, a fost urmare a unei gafe a lui Felgueiras, care a scăpat mingea printre degete la marginea careului mic.

În repriza secundă CFR a căutat golul, măcar pentru a-şi salva onoarea, dar a ratat şanse importante de a marca prin Maah (54) şi Rui Pedro (60), iar Ioan Hora l-a luat la ţintă pe Handanovici, în minutul 69, când a şutat din apropiere direct în capul portarului interist.

Presiunea pusă la poarta lui Handanovici a rămas fără rezultat, iar în minutul 80 lucrurile s-au complicat şi mai mult pentru CFR, care a rămas în 10 oameni. Camora a primit direct cartonaşul roşu pentru un fault din poziţie de ultim apărător asupra lui Benassi, care scăpase spre gol.

Finalul de meci s-a jucat, totuşi, 10-10, deoarece Ranocchia s-a accidentat şi nu a mai putut intra pe teren, iar antrenorul italienilor epuizase deja toate schimbările.

Scorul final al întâlnirii a fost stabilit de Benassi (89), care a fost servit excelent de Cassano şi, talonat de Piccolo, a intrat în careu, înscriind pe lângă Felgueiras, scrie rtv.net

CFR Cluj eliminata din Europa League, urmeaza sa vedem ce face Steaua Bucuresti cu Ajax Amsterdam.