Simona Halep a invinso pe SERENA WILLIAMS, 6-0, 6-2

0
19

Simona Halep

Această victorie i-a asigurat Simonei Halep calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor.Doar 65 de minute i-au trebuit constănţencei să o învingă pe lidera clasamentului mondial, iar dimensiunile succesului sunt de natură să uimească lumea tenisului mondial. Simona Halep a câştigat cu 6-0, 6-2 meciul cu Serena Williams, fiind doar a opta jucătoare care câştigă un set la 0 în faţa americancei.

Mai mult, ultima oară când Serena Williams a suferit o înfrângere la fel de usturătoare s-a întâmplat tocmai în februarie 1998, când cea mai mică dintre surorile Williams câştiga doar două game-uri în meciul cu sud-africanca Joannette Kruger în sferturile turneului de la Oklahoma.

Simona Halep a pregătit cu foarte multă minuţiozitate meciul cu Serena Williams, dar în teren a primit un ajutor nesperat din partea adversarei sale. Serena s-a mişcat greoi şi a comis multe erori, încă din game-ul 5 ea depăşind numărul de duble greşeli pe care le făcuse în partida anterioară, câştigată în faţa Anei Ivanovici, scrie RomaniaTV.net