Steaua Bucuresti – Ludogoret, scor final 1-0

Steaua Bucuresti

Steaua a trăit periculos cu Ludogoreţ, marţi seara, pe Arena Naţională. A ratat un penalty, a avut câteva ocazii imense, a intrat năucă în repriza secundă şi s-a trezit dominată de bulgari şi a obţinut o victorie mare pe final de meci.

Szukala a fost cel mai bun jucător al Stelei în terenul propriu, Sânmărtean a fost sclipitor în defensivă, iar Chipciu a fost omul care le-a scos peri albi suporterilor. A ratat un penalty, iar în minutul 80 a mai avut o şansă uriaşă, pe care a irosit-o cu prea mare uşurinţă, cerşind un nou penalty, în loc să şuteze la poartă. Chipciu a adus însă victoria Stelei, reluând spectaculos, din cădere, pe lângă bravul portar Stoianov, iar golul său cântăreşte enorm pentru returul de săptămâna viitoare, de la Sofia. Retur pe care Chipciu nu-l va juca, primind un cartonaş galben care îl aduce în stare de suspendare.

Steaua a avut o evoluţie bună cu Ludogoreţ, prima repriză fiind probabil cea mai bună făcută în aceste preliminarii de Champions League. Ca şi în partidele cu Aktobe şi Stromsgodset, jucătorii Stelei au avut însă inexplicabile momente de “blank”, o transformare bruscă şi inexplicabilă, în care nu au putut reacţiona la acţiunile ofensive ale adversarilor. În partidele anterioare Steaua a fost salvată de Arlauskis, acum de către Szukala, providenţial în mai multe rânduri. În plus, a fost salvată o dată şi de bară, la şutul lui Alexandrov, din minutul 48.

Scorul de 1-0 îi oferă şanse mari pentru calificarea în grupele Ligii Campionilor, la cum a arătat Ludogoreţ pe Arena Naţională, scrie RomaniaTV.net

Meciul a fost destul de periculos si acesta a fost doar turul, returul din Sofia care va fi peste 8 zile Steaua va trebuii sa dea mai mult pentru ca ii un scor periculos 1-0 pentru Steaua si scorul se poate intoarce impotriva lui Steaua.

Daca ti-a placut arata-le si prietenilor tai:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on StumbleUponShare on RedditPrint this pageEmail this to someone