Steaua s-a calificat in primavara Europeana

Steaua Bucuresti

România va avea două echipe în primăvara europeană, Steaua alăturându-se celor de la CFR Cluj în 16-imile Ligii Europa. Echipa antrenată de Laurenţiu Reghecampf a obţinut un ultim punct în grupa E a competiţiei, după 1-1 în deplasare cu FC Copenhaga.

“Roş-albaştrii” aveau nevoie de cel puţin un punct în partida de la Copenhaga pentru a se califica de pe primul loc în primăvara europeană. Chiar şi un eşec la un gol diferenţă, cu excepţia unui 0-1, era bun pentru elevii lui Reghecampf, însă aceştia nu au intrat pe teren concentraţi doar pe apărare şi pe conservarea unui 0-0.

În prima repriză meciul a fost unul foarte tacticizat, cu ambele echipe preocupate să nu comită greşeli care să pună adversarul în situaţii favorabile. Primul şut la poartă al partidei a venit abia în minutul 25, de la Raul Rusescu, iar primul corner al întâlnirii s-a consemnat abia în minutul 29, la poarta celor de la Copenhaga.

Prima mare ocazie a meciului i-a aparţinut lui Nikolici, care a dat însă cu piciorul şansei de a marca, la o fază creată de Popa, la care a rămas singur cu Christensen.

Până la pauză, tabela a rămas însă nemişcată la Copenhaga. La puţin timp după reluare, în minutul 49, Steaua a rămas în 10, Cristi Tănase primind al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu, pentru o simulare în careul gazdelor, la un duel cu Kristensen.

Steaua a acuzat eliminarea lui Tănase, lucru vizibil la nivelul construcţiei, care a început să aibă de suferit. Reghecampf l-a trimis în teren pe Martinovici, care a preluat rolul de fundaş dreapta, iar Chipciu a trecut în banda stângă.

Odată cu trecerea timpului, intenţiile ofensive ale Stelei s-au diminuat, iar presiunea creată de danezi la poarta lui Tătăruşanu a crescut, Copenhaga trecând pe lângă gol prin Sigurdsson (67), Vetokele (68) şi Jorgensen (71).

Cea care a deschis însă scorul a fost Steaua, prin Raul Rusescu (73), care a marcat cu un şut superb, la colţul scurt, de la marginea careului.

Copenhaga mai avea nevoie de trei goluri pentru a se califica şi a părut dispusă să încerce, Cornelius trimiţând milimetric pe lângă poartă în minutul 77.

Danezii au reuşit să egaleze în minutul 87, prin Vetokele, iar până la final tabela nu a mai suferit nicio modificare, Steaua luând astfel drumul 16-imilor Ligii Europa şi aşteptând tragerea la sorţi.

În celălalt meci al grupei, VfB Stuttgart a pierdut cu Molde, scor 0-1, dar s-a calificat în 16-imi de pe locul doi.

Steaua încheie grupa E pe primul loc, cu 11 puncte, urmată de VfB Stuttgart (8 puncte), FC Copenhaga (8 puncte) şi Molde (6 puncte). VfB Stuttgart s-a calificat în dauna danezilor datorită rezultatelor mai bune în meciurile directe.

Echipele calificate sunt următoarele:

Grupa A: FC Liverpool (Anglia), Anji Mahacikala (Rusia)

Grupa B: Atletico Madrid (Spania), Viktoria Plzen (Cehia)

Grupa C: Fenerbahce Istanbul (Turcia), Borussia Monchengladbach (Germania)

Grupa D: Girondins Bordeaux (Franţa), Newcastle United (Anglia)

Grupa E: Steaua Bucureşti (România), VfB Stuttgart (Germania)

Grupa F: Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina), SSC Napoli (Italia)

Grupa G: RC Genk (Belgia)

Grupa H: Internazionale Milano (Italia), Rubin Kazan (Rusia)

Grupa I: Olympique Lyon (Franţa), Sparta Praga (Cehia)

Grupa J: Lazio Roma (Italia)

Grupa K: Bayer Leverkusen (Germania), Metalist Harkov (Ucraina)

Grupa L: Hannover ’96 (Germania), Levante (Spania).

Celor 24 de echipe calificate din grupele Ligii Europa li se vor alătura, în 16-imi, cele opt formaţii care au încheiat pe locul trei în grupele Ligii Campionilor. Acestea sunt Dinamo Kiev (Ucraina), Olympiakos Pireu (Grecia), Zenit Sankt Petersburg (Rusia), Ajax Amsterdam (Olanda), Chelsea Londra (Anglia), BATE Borisov (Belarus), Benfica Lisabona (Portugalia) şi CFR Cluj (România), ne relateaza rtv.net

Daca ti-a placut arata-le si prietenilor tai:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on StumbleUponShare on RedditPrint this pageEmail this to someone