Steaua a remizat cu Schalke 04 in Europa League

0
3

Europa League logo

Steaua a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul cu Schalke 04 din prima etapă a grupei J din Europa League. Echipa lui Ronny Levy completează astfel seara bună a fotbalului românesc pe continent, începută cu victoria Rapidului la Tel-Aviv şi cu remiza Vasluiului la Roma.

Prima ocazie a meciului l-a avut în prim-plan pe un român, însă pe cel din echipa oaspete. În minutul 8, Farfan a pătruns pe dreapta, a intrat în centru, apoi i-a pasat lui Marica, însă atacantul lui Schalke nu a prins spaţiul porţii din interiorul careului.

Avertizaţi din start de forţa ofensivă a germanilor, Steaua s-a mulţumit să se apere exact şi să încerce să mizeze pe contraatac pe viteza lui Tatu şi a lui Mihai Costea, cu Prepeliţă jucând rolul servantului. Planul nu a dat rezultatele aşteptate, pentru că fundaşii echipei lui Ragnick s-au aflat mereu mereu la post şi i-au blocat pe atacanţii roş-albaştrilor.

Finalul primei reprize a adus alte două oprtunităţi importante pentru vizitatori, care ar fi putut deschide scorul la lovitura de cap a lui Raul, respinsă în corner de Tătăruşanu, sau la reluarea din careu a lui Huntelaar, blocată excelent de Brandan.

Aspectul jocului nu s-a schimbat nici după pauză, Schalke având iniţiativa, dar, din fericire, fără a mai pune în pericol poarta elevilor lui Levy, cu excepţia fazei din minutul 65, atunci când Huntelaar a lovit transversala.

Pentru Steaua, principala armă ofensivă a rămas brazilianul Tatu, care a încercat câteva curse în defensiva germană, dar de fiecare dată apărătorii adverşi au reuşit să-l blocheze pe jucătorul bucureştenilor.

Fără să impresioneze decât prin pragmatism, roş-albaştrii n-au avut nicio ocazie de a marca, Steaua obţine un punct din întâlnirea cu cel mai puternic adversar din grupa J şi aşteaptă acum meciul de peste două săptămâni, din deplasare, împotriva ciprioţilor de la AEK larnaka, sperând ca atunci să bifeze şi prima victorie.

În celălalt meci al grupei, Maccabi Haifa a învins pe teren propriu pe AEK Larnaca cu scorul de 1-0. Golul israelienilor a fost înscris în minutul 54 de Ghadir, ne informeaza Antena3.

Steaua: Tătăruşanu – Gardoş, Latovlevic, Galamaz, Geraldo, Brandan, Tănase (Fl. Costea 90+2), Prepeliţă (Rusescu 66), Bourceanu, M. Costea (Nikolic 80), Tatu

Schalke: Fahrmann – Howedes, Papadopoulos, Uchida, Fuchs, Matip, Raul, Marica (Draxler 73), Holtby, Farfan (Baumjohann 79), Huntelaar.

Radio Noise Romania este alaturi de tine noi ne auto finantam din publicitatea de pe site dar 70% din cititori au AdBlock si am ales sa avem si link donatii, si tu ne poti sustine aceasta initiativa

De acum esti la curent cu tot ce se intampla aplicatia Stirile Radio Noise Romania este in Magazin Play (Google Play) Stirile Radio Noise Romania in Magazin Play